osobiste wycieczki studentek turystyki

Ciekawe miejsca w Piotrkowie Kujawskim

Piotrków Kujawski to niewielka miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim. W czasie międzywojennym miasto należało do województwa warszawskiego, od 1938 do 1950 roku należało do województwa pomorskiego, następnie do województwa bydgoskiego. Natomiast w latach 1975-1998 należało do województwa wrocławskiego.

Obecnie Piotrków Kujawski liczy niewiele ponad 4 tysiące mieszkańców. Jest to miasteczko z klimatem, pełne historycznych zabytków. Jakie miejsca najbardziej warto odwiedzić? Największą atrakcją Piotrkowa Kujawskiego jest dwór z połowy XIX wieku. Ostatni właściciele to rodzina Tabaczyńskich. Od drugiej wojny światowej dwór należy do Skarbu Państwa. W 1949 roku dwór został przekształcony na przedszkole, które działa do dziś. Najpierw był to piętrowy budynek z dwuspadowym dachem. Obecnie ma dwa piętra. Dwór był wielokrotnie przebudowywany. Do dziś w niezmienionym stanie, zachowały się ryzalit ze schodkami oraz schodki przy werandzie. Wokół dworu znajduje się park z XIX wieku. Wśród drzew znajdują się dęby, jesiony oraz lipy. Mieszkańcy Piotrkowa Kujawskiego często go odwiedzają i stał się miejscem rekreacyjnym. Drugim bardzo ważnym zabytkiem w Piotrkowie Kujawskim jest Kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku. Został wybudowany przez Piotra Piotrowskiego – kanonika wrocławskiego. Kościół ma styl późnogotycki. Został rozbudowany w 1864 roku. Dobudowano wieżę, kaplicę oraz przedłużono nawę. Przeprowadzono remonty w 1922 i 1950 roku. Główny ołtarz jest w stylu barokowym i pochodzi z 1700 roku. W kościele znajduje się również obraz z XVIII wieku pod tytułem Chusta Świętej Weroniki. Do zabytków zaliczmy również rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego. Najcenniejszym zabytkiem w kościele jest Pieta. Powstała w 1400 roku. Ma styl gotycki.

W Piotrkowie Kujawskim odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia. Co roku odbywają się tu maratony windsurfingowe, obchodzone są Dni Piotrkowa Kujawskiego. Poza tym, co roku ma miejsce impreza o nazwie Rock Piotrcovia Festival. Jeżeli już odwiedzimy piękny Piotrków Kujawski, to musimy znaleźć odpowiedni nocleg. Baza noclegowa Pojezierza Kujawskiego jest bardzo atrakcyjna (pełna lista na Kujawy ➞ meteor-turystyka.pl). Godne polecenia są: Całoroczny Dom Letniskowy nad Jeziorem lub Pokoje Gościnne na Górce. Za noclegi zapłacimy już od 20 zł za noc. Piotrków Kujawski to nieduże miasteczko w otoczeniu przepięknych krajobrazów. Warto je odwiedzić i spędzić tu więcej czasu.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>